Cellulit w ciąży

Czy wiesz, że problemy z cellulitem może mieć nawet co trzecia Polka? Defekt ten jest szczególnie charakterystyczny dla kobiet w ciąży oraz w okresie menopauzy. Ponadto, często diagnozuje się go w wieku dojrzewania. Wywoływany jest w głównej mierze przez zaburzenia o charakterze hormonalnym.

Cellulit – przyczyny
Rozstrojenie gospodarki hormonalnej to nie jedyna przyczyna cellulitu. Przypadłość ta kształtowana może być również przez wiele innych czynników, a mianowicie:

 • Nieodpowiednie nawyki żywieniowe (niezdrowa i nieregularna dieta)
 • Brak aktywności fizycznej (siedzący tryb życia)
 • Palenie papierosów (szkodliwe substancje doprowadzają do zaburzeń w budowie tkanki tłuszczowej)
 • Noszenie obcisłych ubrań (powodują ucisk żylny, co pogarsza ukrwienie i dotlenienie komórek)

Cellulit – jak sobie z nim radzić?
Znając przyczyny występowania cellulitu, możemy skutecznie mu zapobiegać. Oznacza to, że powinniśmy:

 • zmienić nawyki żywieniowe
 • zrezygnować z palenia papierosów
 • zadbać o aktywność fizyczną
 • zezygnować z noszenia obcisłych ubrań

To jednak nie jest w pełni wystarczające. Istotna jest również realizacja konkretnych zabiegów pielęgnacyjnych. Niektóre z nich przeprowadzić można w domu, nie wydając przy tym zbyt wielu pieniędzy. O czym mowa?

Doskonałym przykładem domowego sposobu na cellulit jest peeling wykorzystujący fusy kawy. To zdecydowanie najbardziej popularna metoda, która daje satysfakcjonujące rezultaty. Wystarczy wymieszać około 4 łyżeczki fusów z kawy z 3 łyżkami oliwy z oliwek lub olejku eterycznego. Następnie kolistymi ruchami rozprowadzić po miejscu zmienionym chorobowo.

Innym, skutecznym sposobem jest maseczka cukrowa. Podobnie jak peeling z fusów kawy nie wymaga zastosowania zbyt wielu produktów. Wystarczy cukier, oliwa z oliwek oraz odrobina drożdży spożywczych. Taką maseczkę pozostawiamy na cellulicie około 20 minut.

Cellulitu pozbyć się można realizując tzw. naprzemienne prysznice, czyli polewanie „skórki pomarańczowej” naprzemiennie ciepłą i zimną wodą.

Cellulit w ciąży – defekt obligatoryjny?
Wydawać by się mogło, że występowanie cellulitu w ciąży to pewnik. Nic bardziej mylnego! Wiele kobiet, dzięki właściwej profilaktyce potrafi uniknąć cellulitu, nawet wtedy, gdy borykają się ze sporą nadwagą.

To, co warto zauważyć, to fakt iż, zdecydowanie łatwiej mu zapobiec, aniżeli go leczyć. Wszak, „skórka pomarańczowa” może utrzymywać się nawet kilka miesięcy po urodzeniu. Co gorsze, skutkować może powstaniem nieestetycznych mikro zagłębień, które towarzyszyć będą nam przez całe życie.

Zabiegi medycyny estetycznej w ciąży
Ciąża to specyficzny stan w życiu każdej kobiety. Ze względu na dziecko nie można wykorzystywać zbyt silnych preparatów na cellulit. Jak to się jednak ma do leczenia zabiegowego?

Mówiąc w wielkim skrócie – realizacja jakichkolwiek zabiegów medycyny estetycznej nie jest wskazana. I choć peeling chemiczny, mezoterapia czy mikrodermabrazja to zabiegi, które w teorii nie zagrażają ciąży, to – mało kto decyduje się na ich realizację.

Zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem jest realizacja domowych zabiegów (peeling z fusów kawy, maseczki odżywiające).

Należy jednak pamiętać, by przed każdą ingerencją we własne ciało skonsultować to z lekarzem prowadzącym ciąże. Wszak, jego wiedza o naszym organizmie może okazać się tu kluczowa.

Usuwanie cellulitu, a karmienie
I choć cellulit wydaje się defektem, który nie stanowi zagrożenia, to jego zbyt intensywne leczenie może mieć wpływ na nasze zdrowie. Z tego też powodu, jakiekolwiek zabiegi usuwające pomarańczową skórkę należy przenieść na czas po zakończeniu karmienia.

 

Pamiętaj: odpowiednia profilaktyka w ciąży to przede wszystkim:

 • właściwa pielęgnacja skóry
 • zbilansowana, pełnowartościowa i zdrowa dieta
 • odpowiednia dawka aktywności fizycznej
 • regularna kontrola (im szybciej zdiagnozujesz cellulit, tym większa szansa na pozbycie się defektu)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *