Wypadanie włosów w ciąży

Jednym z największych atutów urodowych kobiet są włosy. Panowie nad pielęgnacją tego elementu potrafią spędzać mnóstwo czasu. Niestety, bardzo często Panie borykają się z różnego rodzaju defektami, takimi jak łupież, suchość, czy nadmierna łamliwość.

W dzisiejszej publikacji pragniemy przedstawić defekt o najwyższej randze, a mianowicie – łysienie. Nadmierne wypadanie włosów to bolączka około 20% Pań w ciąży. Niektóre z nich potrafią zahamować proces już w zarodku, inne – borykają się z łysieniem przez długie lata.

Każdego dnia gubisz mnóstwo włosów

Codziennie wypadają włosy. Ich ilość w standardowym przypadku nie przekracza 100. Co jednak w momencie kiedy robi się ich zdecydowanie więcej? Nie panikuj. Nie każdy nadmiar włosów musi oznaczać chorobę skóry. W wielu przypadkach może być to wynik złej diety, czy doboru nieodpowiednich kosmetyków.

Aby zdiagnozować przyczynę problemu musisz skonsultować się z lekarzem – specjalistą. W zasadzie – im szybciej to zrobisz, tym lepiej. W końcu, zdecydowanie łatwiej zahamować proces wypadania włosów, niż odbudować ogniska wyłysień.

Typy łysienia, a wypadanie włosów u kobiet – przyczyny

Medycyna klasyfikuje wiele typów łysienia. Do najpopularniejszych zaliczamy: łysienie androgenowe, łysienie plackowate, łysienie bliznowaciejące oraz łysienie ogniskowe i rozlane.

W przypadku kobiet zwykle nie mamy do czynienia z chorobą, tylko nadmiernym wypadaniem włosów, wywołanym różnymi czynnikami zewnętrznymi lub wewnętrznymi, a mianowicie:

  • nieodpowiednimi nawykami żywieniowymi
  • nieprawidłową pielęgnacją skóry głowy i włosów
  • zmianami hormonalnymi
  • zażywanymi lekarstwami/przebytymi chorobami

Warto przy tym zauważyć, że zmiana trybu życia na zdrowszy nie przyniesie natychmiastowych rezultatów, dlatego też należy uzbroić się w cierpliwość.

Łysienie w ciąży
Nadmierne wypadanie włosów to defekt charakterystyczny dla kobiet w ciąży. Przyczyną takiego stanu rzeczy są zazwyczaj zmiany hormonalne, które doprowadzają do osłabienia mieszków włosowych. Co więcej, bardzo często diagnozowane są także zaburzenia porostu. W konsekwencji tych defektów – włosy są znacznie rzadsze, przesuszone i kruche.

Łysienie w ciąży jest jednak defektem nad którym można w pełni zapanować. Wystarczy cały czas kontrolować kondycję naszych włosów i realizować dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne. O co warto zadbać?

Przede wszystkim, dużo uwagi należy poświęcić diecie (prawidłowym nawykom żywieniowym). Istotne jest to, aby jadłospis był zdrowy i pełnowartościowy. Co więcej, dietę warto uzupełnić suplementacją – biotyny i kompleksów witaminowo-mineralnych. (zalecamy skonsultować z lekarzem prowadzącym)

Ponadto, bardzo ważne jest odżywianie włosów od zewnątrz. Prócz klasycznych odżywek do włosów, należy regularnie stosować maseczki wzmacniające, regenerujące i nawilżające. Systematycznie powinniśmy również olejować włosy, celem poprawy naturalnej ochrony włosa.

Sposoby na łysienie u kobiet

Skuteczne niewątpliwie są różnego rodzaju maseczki o charakterze odżywiającym i wzmacniającym, tj: maski drożdżowe, miodowe oraz płukanki z ziół i herbat.

Ponadto, efektywnym rozwiązaniem jest zmiana nawyków żywieniowych (wraz z zastosowaniem suplementacji), wzmożenie aktywności fizycznej, masaże skóry głowy (w celu pobudzenia krążenia) oraz zabiegi medycyny estetycznej.

W czasie ciąży – stosować należy tylko i wyłącznie preparaty w pełni naturalne, które nie zawierają szkodliwych składników.

Wypadanie włosów w ciąży – czy można temu zapobiec?
I tak. I nie. Profilaktyka przeciwko wypadającym włosom jest możliwa i niezbyt absorbująca. Tak naprawdę polega na tym samym, co naturalne leczenie, tj. dieta, masaże skóry, odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Przy czym – łatwiej zapobiegać, aniżeli leczyć. Wynika to z faktu, iż od razu hamujemy proces wypadania włosów. W przypadku, gdy już borykamy się z łysieniem musimy dodatkowo pobudzić mieszki włosowe do wzrostu.

Pamiętaj: stosowanie leków/suplementów/kosmetyków w ciąży należy konsultować z lekarzem prowadzącym.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *